Kawałki czaszki św. Walentego w Chełmnie

Zachowane w niewielkim srebrnym relikwiarzu w kościele parafialnym w Chełmnie, kawałki kości są przypisywane czaszce świętego Walentego, patrona zakochanych (a także między innymi pszczelarzy i padaczki).

Relikwie były w posiadaniu kościoła przez kilkaset lat i są centralnym punktem corocznych obchodów miasta 14 lutego. Jedyny problem polega na tym, że czaszka św. Walentego jest już także wystawiona w Rzymie.

Srebrna relikwia pochodzi z około 1630 roku i została opisana w 1880 roku w następujący sposób: "...jest to głowa świętego, a raczej jej mały fragment. Relikwia umieszczona jest w ośmiokątnym relikwiarzu, który jest wykonany ze srebra, ma jedną stopę wysokości i waży około trzech funtów. Na wierzchu znajduje się okrągła pokrywa w kształcie kopuły, w której relikwia jest przechowywana i gdzie można ją zobaczyć i pocałować przez szybę. Relikwa ma rozmiar około dwóch palców."

Ołtarz poświęcony świętemu Walentemu w Chełmnie znajduje się obok głównego ołtarza, oddzielającego nawę główną od południowej, ozdobionej malowidłami męczeńskimi.

Niewiele wiadomo na temat prawdziwego człowieka kryjącego się za mitem. Wiadomo (mniej więcej), że przynajmniej dwóch mężczyzn o imieniu Walenty (Valentinus) było znanych we Włoszech i zmarło pod koniec trzeciego wieku, a trzecia "walentynka" znajdowała się w Afryce Północnej w tym samym czasie. Obaj Włosi zostali pochowani przy Via Flaminia.

Jako święty, Valentinus po raz pierwszy zyskał rozgłos w 496 roku, kiedy to papież Gelasius I obwołał 14 lutego (dzień był pierwotnie częścią rzymskiego święta Lupercalii) świętem poświęconym Świętemu Walentemu.

Historie tych różnych mężczyzn zdają się łączyć w jedno z biegiem lat, a większość historii o św. Walentym jako patronie zakochanych pomagała pierwszym chrześcijanom w ich sekretnych małżeństwach.

Obecnie istnieje nie mniej niż dziesięć miejsc na całym świecie, które twierdzą, że są w posiadaniu relikwii po św. Walentym, łącznie z Bazyliką Santa Maria w Rzymie.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Chełmno
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.