Kaplica Czaszek

W 1776 roku, gdy Ameryka ogłaszała niepodległość od Anglii, a w amerykańskiej wojnie rewolucyjnej tłoczyły się ciała, kapłan i grabarz w małym polskim miasteczku Czermna (kilometr na północ od Kudowy Zdrój) również był zajęty układaniem ciał, ale w zupełnie innym celu.

W skromnie wyglądającym kościele św. Bartłomieja (zwanym także Kaplica Czaszek) znajdują się czaszki i kości ponad 3 000 osób, zdobiące sufit i ściany oraz ułożone w różne wzory - najczęściej w powtarzającym się motywie skrzyżowanych kości w stylu Jolly Rogera. Dodatkowo znajdziemy tutaj 21 000 szkieletów ułożonych w krypcie kościoła poniżej.

Zebranie szkieletów i ich oczyszczenie przez czeskiego księdza Vaclava Tomaska i J. Langera, miejscowego grabarza, zajęło im około 18 lat, od 1776 do 1794 roku. Podczas gdy większość szkieletów jest ułożona w 16-metrowej głębokiej krypcie pod kościołem, reszta jest pięknie przedstawiona w dziele, które Tomasek widział jako "sanktuarium ciszy".

Obaj artyści mieli wiele do wyboru pod względem surowców. Wojna trzydziestoletnia, wojna siedmioletnia i liczne inne potyczki pomiędzy katolikami, husyckimi i protestantami, Polakami, Czechami i Niemcami, które graniczyły z tym obszarem, pozostawiły masę pełnych grobów, nie wspominając o epidemiach cholery, które rutynowo zabijały setki ludzi. Tomasek najwyraźniej odnajdował masowe groby, obserwując, gdzie miejscowe psy szukają kości.

Obecnie czaszki wciąż są eksponowane i zawierają takie unikaty jak czaszka wojownika tatarskiego, burmistrza Czermny i jego żony, czaszki z dziurami po kulach, czaszkę Szwajcara okaleczoną kiłą, a nawet czaszkę olbrzyma. Poza tym znajdziemy tu też dwie specjalne czaszki, właśnie kapłana i grabarza, które dumnie patrzą na utworzoną przez siebie Kaplicę Czaszek, która stała się także miejscem ich wiecznego spoczynku.

Klapa do krypty poniżej może zostać otwarta, aby odsłonić pozostałe 21 000 szkieletów ułożonych tuż poniżej. W kościele znajduje się nagranie, które wyjaśnia historię kaplicy, choć jak dotąd jest dostępne tylko w języku polskim, czeskim i niemieckim.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie

Adres

54 Tadeusza Kościuszki
Near Kudowa Zdroj
Kudowa-Zdrój, 57
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.