Piramida Rapa

Kiedy zamykasz oczy i wyobrażasz sobie mumie leżące w piramidach, starożytny Egipt jest prawdopodobnie pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci na myśl. Ale po odwiedzeniu tej dziwnej i nietypowej piramidy w północno-wschodniej Polsce niedaleko wioski Rapa, możesz znaleźć dobry powód do zastąpienia tego egipskiego wyobrażenia nowym, znacznie mniej znanym.

Piramida Rapa została zbudowana przez Friedricha Heinricha Fahrenheita, ważnego urzędnika i szlachcica w Cesarskich Prusach Wschodnich, który był także zapalonym kolekcjonerem sztuki i podróżnikiem. Zafascynowany starożytnym Egiptem, zaczął on mieć obsesję na punkcie mumifikacji i faraonów wierzących w życie pozagrobowe.

Nie jest jasne, czy Friedrich rzeczywiście próbował swoich sił w starożytnej magii,  ale z pewnością był wystarczająco zaintrygowany, by wynająć Bertela Thorvaldsena (słynnego duńskiego rzeźbiarza z tamtych czasów), by wzniósł ogromny rodzinny grobowiec w kształcie miniaturowej piramidy egipskiej, oddalonej zaledwie o 5 kilometrów od jego majątków. Piramida Rapa została ukończona w 1811 roku, mając idealną kwadratową podstawę o bokach szerokości 10 metrów oraz 16 metrów wysokości, a na dodatek wewnętrzne kąty ścian to 51 stopni i 52 minuty - identycznie, jak piramidy w Gizie.

Nie minęło wiele czasu, zanim grobowiec został zajęty. Zaledwie trzy lata po jego ukończeniu, trzyletnia córka Friedricha, Ninette, odeszła i została złożona w mauzoleum. Z biegiem czasu, więcej członków rodziny zostało pochowanych w niezwykłej krypcie, aż w końcu sam Friedrich został tu pochowany w 1849 roku.

Pod koniec II wojny światowej rodzina Fahrenheita uciekła przed zbliżającymi się siłami sowieckimi. Armia Czerwona rozwaliła ściany mauzoleum i otworzyła groby, odcinając głowy zmumifikowanych trupów, rozbijając trumny i zostawiając piramidę Rapa na łaskę żywiołów.

Paradoksalnie właśnie to prawdopodobnie uratowało pomnik przed zniszczeniem w czasach komunizmu i pogłębiło magiczną otoczkę budowli. Wciąż w idealnym stanie, gdy zostali zbezczeszczeni (pomimo klimatu i bagnistości obszaru), pozbawione głowy mumie nie poddały się rozkładowi. Sprawa stała się na tyle głośna, że ludzie przybywali z daleka, aby odwiedzić i sfotografować ciała.

Mistycy przypisują to zjawisko potężnym polom energetycznym, stworzonym przez skrzyżowanie w miejscu trzech linii i wzmacnianym przez strukturę grobowca. Temu samemu zjawisku przypisuje się utrzymiwanie robaków i komarów z pobliskiego obszaru bagiennego z dala od piramidy.

Z biegiem czasu miejscowi odbudowali pomnik, ale pozostawili bezgłowe ciała na pokaz dla zwiedzających. W 2008 roku, po ustaleniu tego miejsca jako zabytku, polski rząd umieścił mumie Fahrenheita z powrotem w zamkniętych trumnach i zapieczętował wejście na stałe. Obecnie turyści spoglądający przez zakratowane okna piramiddy Rapa nie widzą już bezgłowych mumii i zniszczeń spowodowanych przez wschodni front wojenny, ale cztery zasłonięte kwiatami trumny.

Jak dojechać do Piramidy Rapa?

Dojazd do piramidy Rapa nie jest łatwy i wymaga własnego samochodu. Najłatwiej jechać drogą numer 650, z której skręcamy w kierunku miejscowości Rapa (będzie znak). Dalej jedziemy prosto przez las, gdzie po około 8 kilometrach docieramy do znaku piramidy. Nie można zaparkować tuż przy ścieżce dojazdowej do mauzoleum, ale parking znaleźć można niecałe 200 metrów dalej - parking jest płatny (kilka złotych, tylko gotówka).

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Rapa
Polska
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.