Skalne Grobowce Licyjskie w Myrze

Archeolodzy zaliczają te wspaniałe skalne grobowce w Myrze do klasyków kultury lyckiej, przy czym nekropolia dużo zyskuje także po zbliżeniu się do niej, gdy wyodrębnimy piękne rzeźby ludzkie, którymi została pokryta.

Pochodzące z IV wieku przed naszą erą skalne grobowce otaczają wzgórza nad słynnym teatrem Myry i kościołem św. Mikołaja. Te domy zmarłych są podzielone na dwie główne nekropolie składające się z mieszanki grobowców w stylu świeckim, jak i świątynnym. Warto podczas ich zwiedzania zaprzęgnąć też odrobinę wyobraźnię, gdyż mimo, że grobowce w Myrze są raczej wyblakłe, kiedyś były pomalowane na jaskrawe odcienie fioletu, błękitu, czerwieni oraz żółci. To musiał być dopiero widok.

Najsłynniejszy skalny grobowiec w Marze został udokumentowany przez odkrywcę Charlesa Fellowsa podczas jego podróży po Turcji w 1840 roku. Został on nazwany "Grobem Lwa",  na cześć lwa i byka zdobiącego jego fasadę. Grobowiec zawiera też 11 naturalnych rozmiarów kamiennych postaci, które mają reprezentować rodzinę właściciela grobu. Szereg inskrypcji w starożytnej grece i likiecie zostało wyrzeźbionych, min. "Moschos kocha Philiste, córkę Demetriosa". Pełen romantyzm.

Obecność niezwykłych nekropolii i skalnych grobowców w Myrze w Turcji jasno ukazuje dawny dobrobyt mieszkańców, gdyż zwykle takie nekropolie były zarezerwowane głównie dla klasy wyższej.

Źródła

Komentarze
Zobacz na mapie
Strona miejsca

Adres

Köşkerler Köyü Yolu
Demre
Turcja
RozumiemTa strona wykorzystuje pliki cookie, aby zapewnić maksymalną wygodę w korzystaniu z serwisu. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.